Sıkça Sorulan Sorular

 • Eşit Sözlük nasıl çalışıyor?
  Günlük konuşma ve yazışmalarımızda, farkında olmadan birçok cinsiyetçi sözcük / söylem kullanıyoruz. Dilimize eşitlik getirmek için Arçelik A.Ş.’nin yaşamları teknoloji ile iyileştirme kültüründen yola çıkan mobil ve masaüstü yazılımlar geliştirdik. “Eşit Sözlük” ve “Eşit Sözlük klavyesi” adını verdiğimiz bu yazılımları, cep telefonlarına (iOS ve Android) ve bilgisayarlarına (Microsoft Word ve Outlook) yükleyenler, mesajlaşırken cinsiyetçi, kadını veya erkeği küçümseyen, dilde ayrımcılık yaratan ifadeler kullandığında uyarı veya öneri söylemlerle karşılaşıyor. Mobil klavye uygulamamız ve MS Office eklentimiz ile yazılan cinsiyetçi sözcük ve söylemler, sözlüğümüze takılıyor, klavyemizle düzeltiliyor. Yani, dil veya el sürçse bile, Eşit Sözlük eşitliyor.
 • Projede kimlerden destek alıyorsunuz?
  Projemiz, Kadir Has Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma Merkezi ile KOÇ-KAM Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin destekleriyle hayata geçti. Veri tabanımız, sizlerden gelen öneriler ve bu önerilerin bize destek olan kurumlar tarafından periyodik olarak kontrol edilmesi ile gelişmeye devam edecek.
 • Söylem veri tabanı nasıl hazırlandı?
  Dile yerleşmiş cinsiyetçi söylemler, ayrımcılığı tetikliyor ve toplumsal cinsiyet rollerini nesilden nesle taşıyor. Bu kavram, söylem ve ifadeleri; güncel değerler ile örtüşecek şekilde değiştirmek mümkün. Eşit Sözlük veri tabanı da aşağıda detayları yer alan bakış açısı ve destekçi uzmanların bilimsel yaklaşımları ile oluşturuldu.
  • Yalnızca erkeklere özgü olduğu varsayımı ile kadına vurgu yaparak kadını ötekileştiren meslek terimleri veya yalnızca kadına özgü olduğu varsayılan mesleklerde kadın sözcüğünün kullanılmaması (örn. kadın başbakan, hemşire)
  • Erkek olmayı insan olmak ile özdeşleştiren, bütün olarak herkesi ve kadını kapsamayan kelimeler (örn. bilim adamı / bilim insanı)
  • Erkek gibi, Kadın Gibi, Kadınsı, Erkeksi gibi cinsiyet etiket ve kalıpları yaratan söylemler
  • Dile yerleşmiş cinsiyetçi deyim ve atasözleri (örn. Kızını dövmeyen dizini döver)
  • Argo kelime ve söylemlere sözlüğümüzde yer vermedik çünkü yalnızca eşitlik amaçlı değil hiçbir şekilde kullanılmaması gerektiğine inanıyoruz.
 • Eşit Sözlük hangi platformlarda çalışıyor ve nasıl kullanılıyor?
  Eşit Sözlük klavye uygulaması iOS ve Android işletim sistemine sahip mobil cihazlarda, App Store™ veya Google™ Play’den indirilerek, uygulama içerisinde belirtilen yönergelerle klavye aktif hale getirilip kullanılabiliyor. Microsoft Outlook ve Word uygulamasını kullanmak için ise Windows işletim sistemine sahip kullanıcıların www.esitsozluk.com web sitesinden indirdiği yükleme dosyası ile kurulumu gerçekleştirmesi ve uygulamaların ilgili menülerinden Eşit Sözlük eklentisini aktif hale getirmesi gerekiyor.
 • Kişisel verilerim güvende mi?
  Arçelik A.Ş. ve Eşit Sözlük, kullanıcı tarafından yazılan hiçbir içeriği uygulama veya sunucuları üzerinde saklamaz, kullanmaz ve bu bilgilerden faydalanmaz. Eşit Sözlük uygulama ve eklentileri, kurulum aşamasında hiçbir kullanıcı bilgisi istememektedir.
 • Uygulamalar ücretli mi?
  Eşit Sözlük’ün tüm uygulamaları ücretsizdir. Ancak yüklemek için internet bağlantısı gereklidir ve kullanıcının telefon sözleşmesine bağlı ücretlendirilmektedir. Belirli zaman dilimlerinde Sözlük veri tabanının güncellenmesi için internet bağlantısı gereklidir.
 • Nasıl kelime/söylem ekleyebilirim?
  www.esitsozluk.com web adresinde ve Microsoft Word ve Outlook eklentilerinde yer alan “Söylem Ekle” butonlarına tıklayarak cinsiyetçi söylemi ve doğru kullanım önerisini bizlere iletebilirsiniz. Eşit Sözlük’e önerilen tüm kelime ve söylemler, moderasyon ekibinin kontrolü ve onayı sonrasında periyodik olarak veri tabanına işlenir.
 • Kişisel olarak nasıl destek olabilirim?
  Eşit Sözlük, dilde cinsiyet eşitsizliği konusunda farkındalık yaratmaya çalışan ve kâr amacı gütmeyen bir projedir. Uygulamalarımızı indirerek ve web sitemizin paylaş menüsü altında sizler için hazırladığımız içerikleri paylaşarak daha fazla kişinin bilinçlenmesini sağlayabilir, en önemlisi cinsiyetçi söylemleri kullanmayarak bizlere destek olabilirsiniz. Şirket bilgisayarlarına Microsoft Word ve Outlook yazılımlarımızı yüklemek isteyen kurumlar veya tüm soruları için bireysel kullanıcılar bizlere destek@esitsozluk.com mail adresinden ulaşabilir.